آموزش فلسفه به زبان ساده

اثبات و تشریح اصول دین با عقل

آموزش فلسفه به زبان ساده

اثبات و تشریح اصول دین با عقل

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام عزیزان
فلسفه، این علم زیبا را بیاموزید که ضروری ست. اگر در تردید هستید، شما را به قطعیت می رساند؛ اگر قاطعید، به شما معرفت می بخشد؛ هر کجای راه حقیقت ایستاده اید فلسفه بیاموزید.
فلسفه را بدون تکلّف، به زبان ساده و مختصر بخوانید...بنده این دروس را برای کسی نوشته ام که حتّی یک کتاب فلسفی نخوانده است. آن ها را دنبال کنید و هرکجا پرسشی پیش آمد بپرسید.
حضور سبز شما مایه ی شادابی و طراوت این وبلاگ است
----------------------------------
تمامی مطالب فاقد سند این وبلاگ، نوشته ی بنده است؛ لذا در صورت رونوشت برداری نام وبلاگ یا نویسنده را ذکر بفرمایید.

آخرین نظرات

  • ۱۴ دی ۹۷، ۱۳:۴۱ - AA :/

آیا نظم می تواند خود به خود ایجاد شود؟!

پنجشنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۳، ۰۵:۰۱ ب.ظ

    مخالفین برهان نظم، معمولاً این اشکال را به برهان نظم می گیرند که ممکن است نظمی بدون ناظم ایجاد شود. آن ها برای این گونه نظم ها مثال هایی نیز طرح می کنند. مثلاً:

    اگر یک سبد میوه را به صورت تصادفی تکان بدهی، پس از قدری تکان دادن، میوه های ریز پایین رفته و میوه های درشت به روی سبد می آیند. میوه ها خود به خود بر حسب اندازه مرتّب می شوند.

    مثال دیگری که مطرح می شود، موجودات زنده هستند که به ادعای داروینیست ها از تکامل طبیعی و بی هدف ایجاد شده اند. ریچارد داوکینز، کتاب مشهورش "ساعت ساز نابینا" را با همین موضوع نوشته است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

امّا...

آیا نظم می تواند خود به خود ایجاد شود؟

 

    همانطور که در درس قبلی(کلیک کنید) اشاره شد، نظم نمی تواند خود به خود ایجاد شود. آنچه در مثال های بی خدایان مشاهده می کنید، یک فریب است.

    اگر میوه ها در سبد میوه با تکان تصادفی نظم پیدا می کنند، عامل نظم، تصادف نیست، بلکه جاذبه است که خود کاملاً منظّم عمل کرده و بر اساس چگالی میوه ها را مرتّب می کند.

     این نظم، محصول تصادف نیست؛ بلکه نظم در سایه ی وجود نظمی دیگر شکل گرفته است: نیروی جاذبه است که به طور منظّم اجرام را به پایین می کشد و لذا بر اساس چگالی منظم می شوند. نقش تصادف تنها تأمین انرژی برای حرکت بوده است نه ایجاد نظم.

    همچنین، در مبحث تکامل، اگر بپذیریم که تکامل صحیح باشد؛ و اگر بپذیریم که شروع تخیّلی و بسیار بسیار ساده انگارانه ی تکامل(ایجاد اولین موجود زنده بر حسب تصادف!) صحیح باشد؛ قانون تکامل طبیعی، خود نظمی ست که در سایه ی نظم قوانین فیزیک رخ می دهد.
    در درس قبل(کلیک کنید) اثبات شد و در این درس، ادعاهای نمونه ی نقض پاسخ داده شد.

هیچ گاه نظم نمی تواند خود به خود ایجاد شود

نظرات  (۰)

نظر شما، اولین نظر این پست خواهد بود

نظر شما چیست؟

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی